اخبار موتور سیکلت

۹ میلیون دستگاه موتورسیکلت در سن فرسودگی/ شرط پاک شدن نمره منفی از گواهینامه ها

به گزارش یدکی مارکتز، سردار سید کمال هادیانفر در نشست خبری صبح امروز سه شنبه با اشاره به شرایط شیوع کرونا در کشور اظهار کرد: طی این مدت متوسط تردد در کشور ۳۵ تا ۴۰ درصد کاهش داشته است.

وی همچنین گفت: طبق آمار سازمان پزشکی قانونی در هشت ماهه امسال شاهد کاهش ۱۷۲۰ نفری تعداد تلفات بودیم.

رییس پلیس راهور ناجا این را هم گفت که بیشترین کاهش تلفات حوادث رانندگی با ۱۷.۲ درصد در جاده‌ها بوده و تلفات در شهرها نیز  کاهش سه درصدی داشته است.

سردار هادیانفر به موضوع جرائم رانندگی نیز اشاره کرد و گفت: طی ۹ ماه سال گذشته ۶۷ میلیون دستگاه خودرو سواری جریمه شدند که این تعداد در ۹ ماه امسال به ۷۵ میلیون دستگاه رسیده است که جرائم کرونا در آن موثر بوده است.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر مبلغ جرایم نیز گفت: در سال گذشته  پنج هزار میلیارد مبلغ جرائمی بوده که به خزانه دولت واریز شده است.

رییس پلیس راهور ناجا از شماره‌گذاری ۶۷۰ هزار و ۸۹۱ دستگاه خودروی صفر از ابتدای سالجاری تا پایان آذرماه خبر داد و گفت: این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل پنج درصد کاهش داشته است.

سردار هادیانفر در عین حال از افزایش سه درصدی نقل و انتقال خودرو در ۹ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: طی این مدت دو میلیون و ۹۳۲ هزار و ۹۶۱ وسیله نقلیه نقل و انتقال شده است.

وی تعداد موتورسیکلت های نوشماره را نیز در همین مدت ۱۵۶ هزار و ۶۵۸ دستگاه اعلام کرد و با اشاره به نوبت دهی اینترنتی مراکز شماره گذاری خودروها گفت: از سه میلیون و ۷۷ هزار خدماتی که در مراکز شماره گذاری طی این ۹ ماه ارائه شده یک میلیون و ۲۰۰ هزار خدمت از طریق نوبت دهی اینترنتی انجام شده است.

وی افزود: در حال حاضر در تمامی مراکز تعویض پلاک و شماره گذاری ، نوبت دهی به شکل اینترنتی انجام شده و میزان رضایتمندی از این خدمات نیز بالغ بر ۹۵ درصد است.

گلایه از عدم اسقاط خودروهای فرسوده

۹ میلیون موتورسیکلت در سن فرسودگی

رئیس پلیس راهور ناجا از عدم اسقاط خودروهای فرسوده نیز گلایه کرد و گفت: در کشور ۳۵ میلیون دستگاه وسیله نقلیه داریم که ۱۲ میلیون دستگاه آن موتورسیکلت است. از این ۱۲ میلیون موتورسیکلت ۹ میلیون دستگاه در سن فرسودگی است.

سردار هادیانفر تصریح کرد: برابر ماده ۸ قانون هوای پاک شرایط اسقاط خودرو و الزامات آن بیان شده اما متاسفانه دو سال است که توجهی به این موضوع نشده و اسقاط بسیار کمی رخ داده است. بطوریکه سال گذشته ۱۱ هزار دستگاه و امسال چیزی بیشتر از ۹۰۰۰ دستگاه وسیله نقلیه اسقاط شده است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره میزان ترددهای جاده ای در دوران کرونا نیز گفت: در دوران کرونا ترددهای جاده ای به طور متوسط حدود ۳۰ درصد کاهش داشته است. البته از سوی دیگر ترددهای شهری ما افزایش داشته است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره نمرات منفی رانندگان نیز گفت: در حال حاضر ۸۷۸۴ راننده پایه ۱، ۲، ۳ و موتورسیکلت در مرز نمره منفی قرار گرفتند که این افراد اگر مرتکب تخلف دیگری شوند گواهینامه شان باطل شده و به منزله فرد بدون گواهینامه با آنان برخورد خواهد شد.

شرط پاک شدن نمره منفی از گواهینامه ها

وی شرط پاک شدن نمره منفی از گواهینامه ها را نیز اعلام کرد و گفت: اگر این افراد به مدت شش ماه تخلفی نکنند نمره منفی از گواهینامه شان پاک خواهد شد.

رئیس پلیس راهور ناجا درباره صدور قبض های جریمه دستی نیز گفت: بعضا برخی از شهروندان از اینکه قبض جریمه شان شناسه پرداخت ندارد گلایه می کنند. بارها گفته ایم که در مورد قبض های جریمه دستی شهروندان در پرداخت عجله نکنند تا برایشان پیامک تایید ارسال شود. در این پیامک شناسه پرداخت و دیگر موارد نیز قید شده است.

هادیانفر از افزایش ۱۱ درصدی برخورد با تخلفات حادثه ساز از ابتدای سال جاری تا کنون خبر داد و گفت: در مورد بررسی جرایم نیز باید بگویم که این جرایم اینطور نیست که بلافاصله پس از ثبت با دوربین اعمال شود بلکه طی چند مرحله از سوی اپراتور و کارشناسان پلیس بررسی و تطبیق داده شده و مثلا اگر پلاکی مخدوش باشد در ساز و کاری دیگر ارقام رویت شده از پلاک با نوع خودرو تطبیق داده شده و بررسی می شود. اگر پلاکی متعلق به خودرو دیگر یا ناخوانا باشد به شکل دیگری بررسی شده و سرانجام آنچه نهایی شده برای راننده متخلف ارسال خواهد شد.

هادیانفر ادامه داد: به عنوان مثال در طرح جریمه های کرونایی در مجموع اعمال قانون محدودیت شبانه و جریمه مناطق قرمز و نارنجی بیش از دو میلیون پلاک خودرو به ثبت رسید اما پس از بررسی و پایش این موارد در نهایت یک میلیون و ۳۰۵ هزار و ۶۸۴ مورد اعمال جریمه انجام شد.

به گفته سردار هادیانفر ۶۰ درصد اعمال جریمه ها در محدودیت های کرونایی به شکل دستی و ۴۰ درصد نیز به وسیله دوربین ها انجام شده است. جریمه تردد در مناطق قرمز یک میلیون و مناطق نارنجی ۵۰۰ هزار تومان است که با اعلام ستاد کرونا مبنی بر خارج شدن تمام شهرها از وضعیت قرمز کد جریمه مناطق قرمز نیز از سیستم پاک شد.

وی در مورد تعداد دفعات جریمه یک خودرو در طرح مبارزه با کرونا نیز گفت: به ازای هر ۲۴ ساعت هر خودرو تنها یکبار جریمه می شوند.

خودروهای شخصی برای نداشتن ماسک جریمه نمی شوند

سردار هادیانفر درباره جریمه راننده و سرنشینان فاقد ماسک در خودروهای شخصی نیز گفت: این موضوع برای ناوگان حمل و نقل عمومی است و ما به اتوبوس های بین شهری، تاکسی ها و … تذکر دادیم. در مورد اتوبوس های بین شهری تاکید شده حتما همه مسافران باید ماسک داشته باشند. اما در مورد خودروهای شخصی جریمه ای صورت نمی گیرد.

وی درباره برخی از اعتراض ها مبنی بر جریمه اشتباهی خودروها نیز گفت: دوربین ها و ترددشمارهای ما دقیق است و هر خودرویی را که اعلام کنید همین حالا می توانیم به شما بگوییم در چه تاریخ هایی از چه مناطقی عبور کرده است اما آنچه که در مورد پایش گفتم مربوط به همین موارد است و بسیاری از جرایم پس از پایش حذف می شود.

وی با بیان اینکه در مورد جریمه های کرونایی در مبادی شهرها پلیس اقدام به تذکر و بازگرداندن خودروها می کند گفت: تلاش کرده ایم تا در این موارد با همکاری خود رانندگان اقدام به بازگرداندن آنان به مبدأشان کنیم که خوشبختانه همکاری خوبی نیز با پلیس شده است بطوریکه بار ترافیک در جاده های شمالی حدود ۸۰ درصد کاهش داشته است.

زودتر از دیگران از اخبار کارآفرینی باخبر شوید

برچسب هاسردار هادیانفر کرونا گواهینامه موتورسیکلت فرسوده

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا