اخبار موتور سیکلت

نحوه کار تولیدکنندگان موتورسیکلت با شرکت‌های «خدمات مهندسی و بازرسی»

به گزارش یدکی مارکتز، قبل از شروع به کار يك واحد تولیدی موتورسيكلت، آن واحد تولیدی باید یک قرارداد همکاری با یکی از شرکت‌های بازرسی تایید شده از سوی سازمان ملی استاندارد ایران تنظیم کند. از جمله مواردی که شرکت بازرسی از ابتدای تاسیس يك کارخانه موتورسيكلت، باید جهت اخذ گواهی تایید نوع، به‌طور دقیق بر آن نظارت داشته باشد، می‌توان به فرم ارزیابی اولیه کارخانه اشاره کرد و از جمله مواردی که در این فرم آمده است و واحد تولیدی موظف به تهیه و آماده‌سازی آن جهت اجراست، دستگاه‌های تست پایان خط تولید مثل دستگاه تست لاين (دستگاه تست چراغ، همراستایی، دستگاه کنترل میزان آلایندگی در حالت درجا، تست ترمز، سرعت و کیلومتر) است.

منبع عکس: شرکت توان‌سازان

ضمناً واحد تولیدی باید یک طرح کنترلی، برای تحت کنترل قراردادن محصول به
لحاظ کیفی از ابتدای ورود به انبار، حین تولید و پایان تولید ارائه دهد. از دیگر موارد
فرم ارزیابی، می‌توان به داشتن گواهی ایزو اشاره کرد.

همچنین واحد تولیدی باید برای خدمات پس از فروش خود مدارک و
مستندات به شرکت بازرسی ارائه دهد. در نهايت، پس از تکمیل فرم ارزیابی اولیه
کارخانه توسط شرکت بازرسی و رفع نواقص، آن واحد تولیدی می‌تواند نمونه اولیه از محصولی که در آینده برای تولید انبوه در
نظر دارد را به شرکت بازرسی معرفی کند و اگر نمونه ارائه شده از برند
یا تولید کننده غیر از کشور چین باشد، باید مدارک ثبت برند به شرکت
بازرسی از سوی سازنده ارائه گردد.

بعد از معرفی محصول توسط سازنده و ارائه سایر مدارک مربوط به موتورسیکلت، از جمله طرح کنترلی، پیوست ت (گواهی تطابق تولید)، پیوست ب (مشخصات محصول)، فهرست قطعات محصول، در نهایت شرکت بازرسی با توجه به نوع محصول (بنزینی، برقی، هیبریدی و … ) و نوع کاربری آن و استانداردهای مربوطه براساس استانداردهای اشاره شده در استاندارد تایید نوع (7558) نمونه مورد نظر را به مراکز آزمون مورد تایید سازمان ملی استاندارد ارسال کرده و آزمون‌های مرتبط با آن محصول انجام می‌گردد.

بعد از انجام آزمون‌ها و بررسی آن‌ها، شرکت بازرسی اقدام به تهیه تکنیکال ریپورت برای هر یک از آزمون‌ها کرده و در نهایت فرم گزارش فنی محصول به همراه سایر موارد دریافتی از شرکت که پیشتر ذکر شده را به مسئول ذیصلاح (اداره استاندارد استان) شرکت مورد نظرارسال می‌نماید و مسئول ذیصلاح بعد از تایید مدارک مربوطه را به مرجع ذیصلاح (واحد نظارت بر اجرای استاندارد) ارسال می‌كند، مرجع ذیصلاح نیز بعد از تایید مدارک، گواهی تایید نوع برای محصول صادر می‌کند. در این گواهی نام موتورسیکلت، شماره گواهی اختصاص داده شده به آن محصول و سایر موارد اشاره شده است.

مرجع صدور گواهی بعد از تایید موتورسیکلت، آن را جهت پروسه شماره‌گذاری و تایید به پلیس و وزارت صنایع اعلام می‌کند. لازم به توضیح است، واحد تولیدی جهت تایید و اخذ پلاک قبلا باید با یکی از شرکت‌های طرف قرارداد با سازمان محیط زیست جهت بررسی موارد زیست محیطی محصول از جمله آلایندگی گازی و صوتی اقدام نماید که بعد از انجام این آزمون‌ها و صدور گواهی تایید نوع از طرف سازمان حفاظت محیط زیست نام موتورسیکلت مورد نظر در لیست شرکت بازرسی اضافه شده و بعد از تایید سازمان محیط زیست به پلیس اعلام می‌گردد تا فرآيند مجوز شماره‌گذارى موتورسيكلت طى شود.

معرفی شرکت توان‌سازان

شرکت توان سازان ایران در سال ۱۳۷۲ در تهران و با مجوز از وزارت صنایع (سنگین)، با موضوع ارائه خدمات مشاوره طراحی مهندسی تجهیزات و سیستم های تست، کنترل و اندازه گیری در انواع خودرو و نیروی محرکه. ارائه خدمات مشاوره صنعتی، ساخت تجهیزات صنعتی، واردات و صادرات تجهیزات و ارائه خدمات تست و کالیبراسیون تجهیزات فوق تاسیس گردید.

در طول این سال ها دامنه فعالیت های شرکت افزایش یافته و در حال حاضر با تنوعی از محصولات و خدمات در چهار حوزه زیر، جایگاه معتبری در صنعت خودرو (تست، کنترل و اندازه گیری) دارد.

تحقیق و توسعه خودروتست انتهای خطوط تولید خودروخطوط معاینه فنی خودرو و موتورسیکلتتجهیزات تعمیرگاهی خودرو

شرکت توان سازان ایران در چهار زمینه زیر نیز خدمات تخصصی ارائه می نماید:

آزمون موتورسیکلتکالیبراسیون خدمات فنی و مهندسیآموزش، سرویس و نگهداری

مرکز آزمون موتورسیکلت (MC-TEC)

مرکز آزمون موتورسیکلت MC-TEC قادر به ارائه کلیه آزمون ها و خدمات مهندسی مربوط به انواع موتورسیکلت (تا حداکثر سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت و وزن هر اکسل ۵۰۰ کیلوگرم) براساس دستورالعمل های سازمان ملی استاندارد ایران، بصورت متمرکز و در یک مکان است.

توانایی‌ها

آزمون های TA وCOPآزمون انتشار آلایندگی موتورسیکلت تا سطح Euro 4آزمون توان خالص موتورآزمون تعیین میزان مصرف سوختآزمون اندازه گیری عدد اکتانآزمون ترمز و اجزای آنآزمون سیستم های تعلیق و فنربندیآزمون های اندازه گیری حداکثر سرعت (سرعت سنج، شتاب سنج و تست های جاده ای)آزمون تجهیزات روشنایی موتورسیکلتآزمون وسایل هشداردهنده شنیداریآزمون های جرم و ابعادتعریف و اجرای سیکل های متفاوت رانندگیبررسی عملکرد موتورسیکلت تحت شرایط شبیه سازی شده جاده ایآزمون های دوامتدوین مشخصات فنی محصولکالیبراسیون دستگاه های آزمون

استانداردهای قابل اجرا

این مرکز آمادگی اجرای اغلب آزمون های اجباری و تشویقی سازمان ملی استاندارد مربوط به موتورسیکلت را دارد.همچنین امکان طراحی و اجرای آزمون براساس نیاز و سفارش کارفرمایان میسر است.

استانداردهای اجباری سازمان ملی استاندارد به شرح زیر است :

استاندارد ISIRI 6789موتورسیکلت ها- گازهای آلاینده خروجی از قوای محرکه- روش های اندازه گیری

استاندارد ISIRI 6626روشهای اندازه گیری مصرف سوخت موتورسیکلت

استاندارد ISIRI 8315موتورگازی و موتورسیکلت- سرعت سنج

استاندارد ISIRI 6653آزمون قوای محرکه و توان خالص موتورسیکلت ها

استاندارد ISIRI 6704موتورسیکلت ها- ترمزها و اجزای ترمز- ویژگی ها و روشهای آزمون

استاندارد ISIRI 6482خودرو- وسیله هشداردهنده شنیداری- ویژگی ها و روشهای آزمون

استاندارد ISIRI 10282موتورگازی و موتورسیکلت- سطح صدا

استاندارد ISIRI 8314موتورگازی و موتورسیکلت- جرم ها و ابعاد

استاندارد ISIRI 6788موتورسیکلت های دوچرخ- موقعیت تجهیزات روشنایی و علامت دهنده های نوری

استاندارد ISIRI 6603موتورسیکلت های دوچرخ- پایداری کردن موتورسیکلت با استفاده از جک های وسط و بغل

استاندارد ISIRI 6787موتورسیکلت ها- کنترل ها- انواع، موقعیت ها و عملکردها

استاندارد ISIRI 6197باتری های موتورسیکلت- ویژگی ها و روشهای آزمون

استاندارد ISIRI 8316موتورگازی و موتورسیکلت- تجهیزات ضد سرقت

استاندارد ISIRI 8317موتورگازی و موتورسیکلت- پلاک های شناسایی

استاندارد ISIRI 8318موتورگازی و موتورسیکلت- موقعیت نصب پلاک

استاندارد ISIRI 8319موتورگازی و موتورسیکلت- دستگیره سرنشین موتورسیکلت های دو چرخ

استاندارد ISIRI 763تایر بادی موتورسیکلت- ویژگی ها و روشهای آزمون

تجهیزات مرکز آزمون

مرکز آزمون موتور سیکلت MC-TEC مجهز به ابزار و تجهیزات بسیار پیشرفته و دقیق است.مهمترین تجهیزات این مرکز به شرح زیر است:

آزمایشگاه‌ها

این آزمایشگاه با تجهیزات مدرن، توانایی انجام آزمون و خدمات زیر را دارد:

– آزمون آلایندگی تا سطح Euro 4– اجرای سیکل های رانندگی از قبیل:

ECE R40 R47, EUDCMC EPA FTP75ECE 15/05 (NEDC)ECE 15/04 (NEDC)WMTC, EPA CFR40

– آزمون مصرف سوخت به روش تعادل کربن– اندازه گیری میزان آلاینده ها در دور آرام– شبیه سازی شرایط جاده ای– اجرای آزمون های سرعت، کشش، شتاب ثابت و متغیر– آزمون دوام (مسافت)

از دیگر شرکت های فعال در عرصه بازرسی و آزمون‌ها می‌توان به شرکت‌های ذیل اشاره کرد:

شرکت بازرسی مهندسی آزمون آسا پارسه در شهریورماه سال 1383 با هدف ارائه خدمات مهندسی، بازرسی در صنایع خودرو و موتورسیکلت آغاز به کار کرد. با توسعه فعالیت­‌های سازمان ملی استاندارد ایران در دهه هشتاد این شرکت نیز با توسعه زیرساخت­‌های خود در بخش‌­های مختلف اعم از بکارگیری نیروهای متخصص در بخش­‌های مختلف صنعت همچون صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، صنعت برق، صنایع مخابراتی و صنعت خودرو اقدام به ارائه خدمات بازرسی در این بخش نمود. این شرکت در سال 1384 موفق به اخذ رتبه‌بندی از معاونت نظارت و راهبردی ریاست جمهوری در رشته بازرسی فنی گردید و در سال 1386 پس از تلاش‌­های بسیار و توسعه منابع انسانی و سخت­‌افزاری خود موفق به اخذ تأیید صلاحیت در دو بخش بازرسی فنی و بازرسی کالا از نظام تأیید صلاحیت ایران و سازمان ملی استاندارد ایران گردید.

شرکت شکوه پارس آزمون (سهامی خاص) در سال 1388 با هدف آزمون استاندارد موتورسیکلت و خودرو به همراه قطعات صنعتی در زمینه موتورسیکلت و خودرو راه اندازی شده و در جهت ارتقا کیفیت و به روز رسانی استانداردهای تولید پا به عرصه صنعت گذارده است.

این شرکت با توجه به دارا بودن نیروهای متخصص و توانمند در بخش‌های مختلف آزمایشگاهی به همراه استفاده از آخرین دستگاه‌های پیشرقته در جهت آزمایش قطعات و محصولات، توانایی انجام کلیه آزمون‌های مرتبط با موتورسیکلت ، خودرو و قطعات صنعتی را دارا است.

شرکت شکوه پارس آزمون با توجه به داشتن استانداردهای کیفیتی و آماده‌سازی محیط جهت اخذ  ISO مدیریتی و 17025 آزمایشگاهی در محیطی کاملاً حرفه‌ای و فنی آمادگی ارائه خدمات به مشتریان و صنعتگران محترم است.

این مجموعه در نظر دارد با تجهیز آزمایشگاه به دستگاه‌های آزمایشی مدرن و پیشرفته با ارائه آزمایش‌های منحصر بفرد در زمینه خودرو و گازهای آلاینده، خود را در سطح خاورمیانه به اولین آزمایشگاه مجهز تبدیل نماید.

منابع:

نژادیان، محمدعلی(1398)، تاریخچه صنعت موتورسیکلت ایران، چاپ اول، تهران: موفقیت‌شناسیمهندس محسن دیانتیتوان سازانشکوه پارس آزمونآزمون آسا پارسه

زودتر از دیگران از اخبار کارآفرینی باخبر شوید

برچسب هاآزمایشگاه موتورسیکلت آزمون آسا پارسه آزمون های موتورسیکلت تایید نوع تطابق تولید توان سازان سازمان ملی استاندارد ایران شرکت های خدمات مهندسی و بازرسی شکوه پارس آزمون

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا