اخبار موتور سیکلت

ساماندهی ۱۱۸۶۱۰ موتورسیکلت رسوبی

به گزارش یدکی مارکتز، سرهنگ محمدباقر سلیمی اظهار کرد: طرح ویژه ساماندهی موتورسیکلت‌های رسوبی از ۱۸ آبان آغاز شد و تا دو ماه بعد یعنی ۱۸ دی ماه ادامه دارد. قرار است در این طرح، موتورسیکلت‌هایی که تحت عناوین مختلف سالیان سال در پارکینگ‌ها توقیف هستند با تسهیلات ویژه‌ای ترخیص شوند.

رئیس پلیس ترافیک شهری راهور ناجا با اشاره به اینکه چند درصد از موتورسیکلت‌های موجود در پارکینگ‌ها به اصطلاح رسوبی هستند؟ تصریح کرد: از مجموع موتورسیکلت‌هایی که به دلایل مختلف توقیف شده بودند، بیش از ۷۰ درصد در فرصت‌های قانونی تعیین شده (یک روز تا ۸۲ ساعت) و یا تا زمان تعیین و تکلیف پرونده قضائی، ترخیص شده‌اند و تنها ۳۰ درصد این موتورسیکلت‌ها در پارکینگ‌ها رسوب کرده‌اند.

وجود ۸۳۰ هزار موتورسیکلت رسوبی در پارکینگ‌های سراسر کشور

سلیمی ادامه داد: بر اساس آماری که سامانه جامع پارکینگ نیروی انتظامی اعلام کرده است حدود ۸۳۰ هزار موتورسیکلت از سال‌های گذشته در پارکینگ‌های ۱۲۴۷ شهر مختلف رسوب کرده‌اند.

رئیس پلیس ترافیک شهری راهور ناجا با اشاره به تسهیلات ویژه‌ای که برای ترخیص موتورسیکلت‌های رسوبی در نظر گرفته شده است، گفت: تقسیط خلافی و سوابق تخلفاتی این دسته از موتورسیکلت‌ها بخشودگی دو برابری جرایمی که از قبل وجود داشت، کاهش هزینه پارکینگ و محاسبه آن بر اساس نرخ تصویب شده در سال ۱۳۹۴، اخذ تعهد از افرادی که در لحظه توقیف موتورسیکلت فاقد گواهینامه بودند به منظور ترخیص موتورسیکلت از نمونه تسهیلاتی است که برای ترخیص موتورسیکلت‌های رسوبی در نظر گرفته شده است.

به گفته وی افرادی که در لحظه توقیف موتورسیکلت فاقد گواهینامه بودند بر اساس یک تعهد می‌توانند موتورسیکلتشان را ترخیص کنند اما تا زمانی که گواهینامه دریافت نکنند اجازه رانندگی و یا استفاده از هر گونه وسیله نقلیه را ندارند.

سلیمی تصریح کرد: در رابطه با بیمه نامه و دیگر موارد مختلف هماهنگی‌های لازم با دفاتر پلیس +۱۰ و دفاتر خدمات انتظامی انجام شده است تا افراد بتوانند با روال سریعی موتورسیکلت‌های خود را ترخیص کنند.

رئیس پلیس ترافیک شهری راهور ناجا با اشاره به اینکه متصرفان هم می‌توانند موتورسیکلت‌های رسوبی را ترخیص کنند، گفت: یک سری از افراد، متصرف موتورسیکلت هستند نه مالک آن. این افراد اگر قبض پارکینگ داشته باشند و یا سندی مبنی بر اینکه در لحظه توقیف موتورسیکلت، متصرف آن بوده‌اند، می‌توانند همانند مالکان با شرایط سهل و آسانی که ارائه شده است، از خدمات ترخیص موتورسیکلت‌های رسوبی استفاده کنند.

وی بیان کرد: تا به امروز برابر آمار سامانه جامع پارکینگ نیروی انتظامی ۱۱۸ هزار و ۶۱۰ دستگاه موتورسیکلت رسوبی سامان دهی شده است.

رئیس پلیس ترافیک شهری راهور ناجا اظهار داشت: آذربایجان غربی، اردبیل، خراسان جنوبی، کهکیلویه و بویراحمد و همدان استان‌هایی هستند که بنا بر تناسب نرخ موتورهای موجود در پارکینگ‌ها استقبال بیشتری از طرح ترخیص موتورسیکلت‌های رسوبی کردند.

سلیمی ادامه داد: همچنین آذربایجان غربی، فارس، تهران بزرگ، خراسان رضوی و اصفهان استان‌هایی هستند که از نظر عدد مطلق ساماندهی شدن موتورسیکلت‌ها از اعداد بالاتری در مقایسه با سایر استان‌ها قرار دارند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می‌شود مردم استقبال خوبی از این طرح نکرده‌اند، آیا شما این موضوع را تأیید می‌کنید؟ خاطرنشان کرد: هزار و ۲۰۰ دفتر پلیس +۱۰ و بیش از ۳۰۰ مرکز ترخیص در کشور را فعال کرده‌ایم تا این ۱۵۰۰ دفتر خدماتی بتوانند خدمات سریعی را به درخواست کنندگان ارائه دهند. تا به امروز درخواستی در راستای ترخیص موتورسیکلت‌های رسوبی نداشته‌ایم که روی زمین مانده باشد. یعنی هر کسی که درخواست ترخیص داشته، با تکمیل مدارک توانسته این خدمات را دریافت کند.

۲ هزار و ۴۸۶ درخواست برای ترخیص موتورسیکلت‌های رسوبی هنوز فعال است

رئیس پلیس ترافیک شهری راهور ناجا تصریح کرد: از مجموع ۱۲۰ هزار درخواستی که در راستای ترخیص موتورسیکلت‌های رسوبی تا به امروز داشتیم تعداد ۲ هزار و ۴۸۶ درخواست همچنان فعال است. یعنی در مرحله رسیدگی و تکمیل مدارک قرار دارد.

سلیمی افزود: اما اینکه گفته می‌شود از این طرح استقبال خوبی نشده یک دلیلش مربوط به محدودیت‌های سراسری کرونایی در سراسر کشور است که از یکم آذرماه اعمال شد و در همین راستا، دفاتر خدمات الکترونیکی انتظامی فعالیتش بر اساس اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا متوقف شد.

رئیس پلیس ترافیک شهری راهور ناجا در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آیا این فرصت دو ماهه ترخیص موتورسیکلت‌های رسوبی انجام می‌شود؟ اظهار داشت: تا به این لحظه تصمیمی برای تمدید بازه زمانی دو ماهه ترخیص موتورسیکلت‌های رسوبی گرفته نشده و اگر تصمیم جدیدی برای تمدید بازه زمانی گرفته شود، پلیس از طریق رسانه‌ها اعلام می‌کند.

مقام قضائی برای موتورسیکلت‌های باقی مانده در پارکینگ‌ها تصمیم می‌گیرد

وی با اشاره به موتورسیکلت‌هایی که بعد از اتمام طرح ترخیص موتورسیکلت‌های رسوبی در پارکینگ‌ها باقی مانده‌اند، گفت: بعد از پایان طرح ترخیص موتورسیکلت‌های رسوبی، ا مکان دارد تعدادی از موتورسیکلت‌ها هنوز در پارکینگ‌ها باقی مانده باشند. این موتورسیکلت‌ها اگر پرونده مفتوح قضائی داشته باشند تا زمان تعیین و تکلیف در پارکینگ‌ها باقی می‌مانند.

رئیس پلیس ترافیک شهری راهور ناجا ادامه داد: اما بخش دیگر موتورسیکلت‌ها طبق قانون اموال بلاصاحب و متروکه به مقام قضائی تحویل داده می‌شود تا از آن طریق به مزایده گذاشته شود و یا تحویل مراکز اسقاطی شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در هر صورت مقام قضائی برای موتورسیکلت‌های بلاصاحب رسوب شده در پارکینگ‌ها تصمیمات لازم را می‌گیرد.

زودتر از دیگران از اخبار کارآفرینی باخبر شوید

برچسب هاپارکینگ موتورسیکلت پلیس طرح ترخیص موتورسیکلت ها موتورسیکلت رسوبی

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا