بررسی خودرو

رقابت هیوندای i10،i20 و میتسوبیشی میراژ ۲۰۱۷ در نمایشگاه کرمان

هرچقدر هم که بازار این روزهای ایران، به سمت کراس اوورها حرکت کند، ولی اکثر ما می دانیم که در نهایت خودروهای چینی کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان، معنی واقعی کیفیت را تداعی نمی کنند و هنوز بسیاری از مشتریان برای خرید خودرو به دنبال خودروهای با کیفیت می گردند.
اگر هم قبول کنیم که چینی ها در رده قیمتی کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان آپشن و کیفیت خوبی به خریداران ارائه می دهند، ولی باز هم هستند افرادی که اعتبار برندی چینی ها را آنچنان قبول ندارند و می خواهند با بودجه خود به سراغ خودرویی اصیل و غیر چینی بروند. حضور رنو ساندرو در بازار ایران نشان داد هر چقدر هم خودروهای چینی مورد استقبال قرار گیرند، هنوز عمده خریداران ایرانی به سراغ خودرویی با برند اصیل می روند و در این شرایط قید آپشن و طراحی را می زنند. زیرا کیفیت و اعتبار برند، اهمیت بیشتری برای آن ها دارد.
در این دوره از نمایشگاه خودرو کرمان، شاهد حضور برخی خودروهای جدید هستیم که نظر بازدیدکنندگان را به سمت خود کشانده اند. در این میان، میتسوبیشی میراژ ۲۰۱۷ به عنوان یک خودرو ژاپنی توسط شرکت آرین موتور، به عنوان نماینده رسمی کمپانی مادر به نمایشگاه آمده و با رنگی جذاب نظرها را به سمت خود می کشاند. در سالن بعدی، شرکت کرمان موتور، به عنوان نمانیده رسمی هیوندای در ایران، برنامه مونتاژ و تولید خودروهای روز این برند کره ای را دنبال می کند و بزودی برنامه فروش خود را برای محصولات i10 و i20 اعلام می کند. به احتمال زیاد در سال ۹۶، شاهد رقابت خودروهیی هستیم که توان رقابت با محصولات وارداتی را دارند و از طرفی برخی ویژگی ها ممکن است خریداران را از انتخاب خودرو دچار سردرگمی کند. حال در این بخش می خواهیم به بررسی و مقایسه اولیه این سه خودرو با هم بپردازیم. سه هاچبکی که تا حدی ابعاد و اندازه برابر دارند، ولی هیچگاه در یک کلاس قرار نمی گیرند. از طرفی احتمال داده می شود که این سه خودرو با توجه به قیمت، برخی مشتریان دچار شک و تردید کنند.

۱- میتسوبیشی میراژ ۲۰۱۷
میتسوبیشی میراژ فیس لیفت به تازگی با مدل ۲۰۱۷ به جاده های کشور آمده و از نظر طراحی و امکانات در حد قابل توجهی تغییر کرده است. در بخش جلو خودرو شاهد آن هستیم که امضای جدید طراحی میتسوبیشی ژاپن در آن دیده می شود و جلو پنجره، سپر، کاپوت و چراغ ها حالت بهتری را به خود گرفته اند. دی لایت هم به عنوان یک ویژگی به صورت پایه در این نسخه قرار دارد که زیبایی خوبی را به خودرو داده است. همچنین نور سفید مترکز چراغ های جلو در عین حالی که دید خوبی را به راننده می دهد، باعث شده تا از بیرون زیبایی این خودرو دو چندان شود. در بخش عقب میراژ هم طرح چراغ های تا حدی تغییر کرده و با اضافه شدن برخی خطوط جدید، این هاچبک ژاپنی جوانپسند تر از گذشته به چشم می آید. رینگ های جدید که زیبایی خاصی دارند، با توجه به نوع تراش خوردنشان، به نمای کلی میراژ، حال و هوایی جدید اضافه کرده اند. وقتی به داخل کابین میراژ فیس لیفت ۲۰۱۷ نگاه می کنید، نسبت به مدل های قبلی از امکانات رفاهی و ایمنی بیشتری برخوردار است و اضافه شدن برخی تزیینات باعث شده تا این هاچبک نه چندان بزرگ، تا حد زیادی به عنوان یک خودرو تکمیل در بازار زیر ۱۰۰ میلیون تومان شناخته شود. کروزکنترل، گرمکن صندلی های جلو، شش کیسه هوا، استارت دکمه ای و… جز امکانات جدید میراژ به حساب می آید که در بازار ایران موجود است.
این بار موتور ۱٫۲ لیتری میراژ که ۷۹ یدکی مارکتز قدرت تولید می کند، با گیربکسی جدید همراه شده که به مراتب بهتر از قبل قدرت را به چرخ های جلو می رساند. گیربکس CVT جدید در کنار قابلیت های گذشته به حالت اسپورت هم مجهز شده که در حین رانندگی دور موتور را بیشتر از حالت عادی نگه می دارد و تا حدی میراژ را چالاک تر کرده است. همچنین سیستم کنترل شروع حرکت در سربالایی در این خودرو به صورت پیش فرض قرار دارد.
با توجه به بازار این روزها، برای خرید یک هاچبک مناسب آنچنان گزینه های خاصی وجود ندارد. ولی امروز شاهد هستیم که با آمدن نسخه فیس لیفت میراژ، بازار این خودرو گرم تر از گذشته می شود. از این رو می توان گفت که آرین موتور قیمت گذاری مناسبی را برای میراژ ۲۰۱۷ انجام داده است. با توجه به اینکه برگه سفارش این خودرو با نام نماینده رسمی ایران میتسوبیشی ثبت شده است، می توان از روند واردات و خدمات پس از فروش آن در ایران اطمینان بیشتری نسبت به برخی خودروهای رقیب داشت. این روزها میتسوبیشی میراژ ۲۰۱۷ قیمتی نزدیک به ۸۰ میلیون تومان را دارد.

۲- هیوندای i10
هیوندای i10 را می توان کمی کوچکتر از میراژ دانست. ولی با توجه به برخی مشخصات فنی می تواند با این خودرو ژاپنی رقابت خود را آغاز کند. کرمان موتور برنامه دارد که این خودرو کره ای را در آخرین نسخه در خط تولید خود مونتاژ کند و احتمال داده می شود که قیمتی کمتر از ۷۰ میلیون تومان را در بازار ایران داشته باشد. با اینکه i10 به عنوان یک خودرو هاچبک کوچک شهری شناخته می شود، ولی با توجه به ابعاد داخلی، فضای به نسبت مناسبی را برای سرنشین دارد. از طرفی این کره ای را می توان رقیب جدید کیا پیکانتو معرفی کرد. i10 با شباهت زیاد در بحث ابعاد و اندازه می تواند با توجه به قیمت کمتری که نسبت به سایر رقبا دارد، در بازار ایران موفق شود. البته که نسخه سفارش ایران این خودرو، از نظر امکانات رفاهی در سطح متوسط جهانی قرار دارد و گویا برنامه ای برای تولید نسخه فول آن در ایران چیده نشده است. هیوندای i10 به موتور ۱۲۴۸ سی سی مجهز است و ۸۶ یدکی مارکتز را با گشتاور ۱۲۱ نیوتون متر تولید می کند. همچنین گیربکس چهار دنده اتوماتیک این خودرو، وظیفه انتقال قدرت را به چرخ های جلو دارد. وجود گیربکس اتوماتیک معمولی می تواند در قدرت مانور و حرکت این خودر تاثیر مثبت داشته باشد و تا حدی این هیوندای کوچک در کنار برخی رقبا قوی جلوه دهد. I10 خودرویی است که فاصله محوری ۲۳۸۵ میلی متری را دارد و بر خلاف نگاه عموم، می تواند برای یک خانواده دو نفره خودرویی مناسب و کافی باشد. همچنین وزن کمتر از یک تن این خودرو باعث شده تا این پیشرانه پاسخ خوبی به راننده بدهد. گنجایش صندوق این هاچبک ۲۵۲ لیتر است که به نسبت کافی می آید و برای این خودرو با این ابعاد، مناسب به نظر می رسد.
با توجه به اطلاعات موجود در نمایشگاه خودرو کرمان، هیوندای i10 به دو کیسه هوا، ترمز ABS و EBD، سیستم کنترل پایداری الکتریکی، سیستم کنترل شروع حرکت در سربالایی، سنسورهای پارک، سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک و… مجهز است. کرمان موتور، هیوندای i10 را با استاندارد آلایندگی یورو۶ در ارگ جدید بم مونتاژ می کند. در مجموع می توان گفت، i10 کرمان موتور به عنوان یک هاچبک مونتاژ داخل می تواند بر کیفیت خود اتکا کند و به همین واسطه فروش خوبی را نسبت به سایر رقیبان از آن خود کند. به احتمال قوی، این خودرو از سال ۹۶ به بازار کشور عرضه می شود.

۳- هیوندای i20
مطمئنا هیوندای i20 می تواند فروش خوبی را در بازار ایران داشته باشد. زیرا شرکت کرمان موتور این خودرو با نسخه جدید به بازار کشور آورده و همین مسئله پیشتازی بخش خصوصی را نسبت به برخی خودروسازان دولتی نشان می دهد. از طرفی سابقه خوب i20 با نسل گذشته خود در بازار ایران می تواند تا حدی پشتوانه قوی برای فروش این هاچبک باشد. i20 تا حدی از میراژ بزرگتر است و شاید نوع طراحی کره ای آن بتواند نظرهای بیشتری را به سمت خود بکشاند. با توجه به اینکه این روزها مشتریان ایرانی سبک جدید طراحی هیوندای را دوست داشته اند و از توسان TL استقبال خوبی کرده اند، می توان امیدوار بود که همان سبک طراحی در i20 نظر مشتریان باشگاه کمتر از ۹۰ میلیون تومان را به سمت خود بکشاند. برخی احتمال ها داده می شود که i20 به عنوان یک خودرو مونتاژی جدید در کرمان موتور قیمتی بیش از ۸۰ میلیون تومان را داشته باشد.
هیوندای i20 نیز به موتور ۱٫۴ لیتری مجهز شده که ۹۸٫۶ یدکی مارکتز قدرت دارد و گشتاور ۱۳۴ نیوتون متر را برای این خودرو هاچبک تامین می کند. گیربکس چهار دنده اتوماتیک این خودرو تا حد زیادی استهلاک مناسبی دارد و در بازار جهانی شهرت خوبی دارد. کشش خوب و انتقال قدرت مناسب، نکته ای است که اکثر رسانه های خارجی در مورد این گیربکس اعلام می کنند. وزن کمتر از ۱۲۰۰ کیلوگرم هم باعث شده تا i20 به عنوان یک هاچبک، چالاک به نظر آید. وجود امکانات ایمنی و پایداری مناسب نیز تا حدی به هندلینگ خوب این خودرو اضافه کرده است. فرمان برقی MDPS، ایربگ راننده و شاگرد، آینه حساس به نور، سنسور و دوربین عقب، سنسور باد لاستیک، سنسور نور و باران، سیستم کنترل شروع حرکت در سربالایی، سیستم کنترل پایداری الکتریکی، کولباس، سیستم تهویه اتوماتیک، پخش DVD، کامپیوتر سفری و… مجهز است. این خودروها هم به استاندارد آلایندگی یورو۶ مجهز شده است. هنوز شرکت کرمان موتور اطلاعات دقیق قیمتی را در اختیار رسانه ها قرار نداده است.
با توجه به ظرفیت صندوق ۳۲۶ لیتر و فاصله محوری ۲۵۷۰ میلی متر، می توان i20 را به عنوان یک هاچبک مناسب برای خانواده ها معرفی کرد. کیفیت بالا و طراحی مناسب باعث می شود که مشتریان ایرانی در این روزهای بازار خودرو چینی کشور، مونتاژ داخل را با سطحی متفاوت تجربه کنند و اعتمادشان به شرکت های داخلی بیشتر شود.
جمع بندی نهایی:
با ورود کره ای های کرمان موتور به بازار کشور، می توان پیش بینی کرد که سهم خواهی کرمان موتور دوباره بر بازار هاچبک ها تکرار می شود و از طرفی اعتماد مردم به این خودروها، باعث استقبال خوب و گرم شدن بازارشان می شود. حتی با وجود اینکه نیسان میکرا هم تا چند وقت دیگر به بازار ایران می آید، ولی حدس و گمانه های موفقیت بیشتر برای هیوندای های جدید کرمان موتور است. می توان گفت که این شرکت زمان خوبی را برای عرضه خودرو به بازار ایران انتخاب کرده است. هنوز پژو ۲۰۸ به بازار نیامده از از طرفی مشتریان به دنبال خودروهایی هاچبک و با کیفیت هستند. ولی باید دقت داشت که فروش این خودرو با قیمت منطقی می تواند بازار را به سمت خود بکشاند. امروز با مونتاژ داخل شدن هیوندای، باید شاهد فروش بهتر i20 در ایران به نسبت دوران وارداتی بودنش باشیم و توقع این را داشته باشیم که مشتریان ایرانی از محصولات جدید کرمان موتور با صحبت هایی از کیفیت و بروز بودن، یاد کنند.

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام، آیگپ و اینستاگرام یدکی مارکتز دنبال کنید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا