بررسی خودرو

رقابت برای یک کرسی

رقابت سه خودرو بنزینی محبوب در رده قیمتی ۱۸۰ تا ۲۱۰ میلیون تومانی، کیا اپتیما JF، رنو تلیسمان و هیوندای سوناتا LF
امروز اگر قصد خرید خودرویی سدان و نیمه لوکس را داشته باشید و نخواهید بهایی بیشتر از ۲۱۰ میلیون تومان را بپردازید، تنها سه گزینه معروف برای انتخاب دارید. رنو تلیسمان به عنوان یک خودرو فرانسوی، کیا اپتیما JF و هیوندای سوناتا LF به عنوان خودروهای کره ای در این بازار نقش آفرینی می کنند. البته باید گفت که این سه خودرو در جایگاه ماشین های بنزینی شناخته می شوند و بعدها شاهد مقایسه آن ها با خودروهای هیبریدی خواهید بود.
حال قصد داریم برای اینکه انتخابی راحتتر داشته باشید، تجربه های خود را با شما در میان بگذاریم. تجربه ای از تست و بررسی هر کدام از این خودروها که در دوره ای انجام شده است و امروز می خواهیم قیاس بین آن ها انجام دهیم. بالاخره این سه سدان شباهت های زیادی با هم دارند و از طرفی تفاوت هایشان باعث می شود که مشتری تنها به یک خودرو دل ببندد. حال با دانستن برخی حقایق، شاید باطن خودروها راحتتر برای مشتری نمایان شود.

وقتی در بحث طراحی قیاس را آغاز می کنیم، نمی توان از جذابیت و شکوه تلیسمان گذشت. خودرویی فرانسوی که اصول طراحی گوتیک در آن دیده می شود و تلفیقی از هنر معماری و صنعت خودرو در یک مهندسی جمع شده است. حال برخی می گویند که تلیسمان اصلا فرانسوی نیست و در کره جنوبی مونتاژ می شود. در پاسخ به این ذهنیت غلط باید این طور جواب داد که این روزها سایت تولید رنو-سامسونگ در کره جنوبی مسئولیت تولید انبوه رنو تلیسمان را دارد و گروه رنو-نیسان در فرانسه آنچنان خط تولیدهای با تیراژ بالایی ندارند. همین ذهینت های اشتباه و دل بخواهی است که امروز باعث شده تا دست برخی خودروهای آلمانی و ژاپنی که در آمریکا مونتاژ می شوند، از بازار ایران کوتاه شود!
در جایگاه بعدی کیا اپتیما JF را می توان قرار داد که از نظر طراحی تا حدی با احتیاط روی آن کار شده است و از طرفی جذابیت و حس اسپرت بودن در آن همچنان وجود دارد. هیوندای سوناتا LF هم با توجه به اینکه در این چند ساله تغییر خاصی نکرده، به نوعی چهره ای تکراری و قدیمی در این جمع تازه وارد دارد. البته که بحث طراحی و پسندیدن خودرو از روی ظاهر، تنها به سلیقه افراد بر می گردد.

وقتی به بحث فنی می رسیم، کار کمی سخت می شود. ولی با کمی دقت می توان به گزینه مناسب و خوب رسید. موتور ۶/۱ لیتری توربو تلیسمان ۱۹۰ یدکی مارکتز قدرت تولید می کند و توان آن توسط یک گیربکس ۷ دنده اتوماتیک دو کلاچه به چرخ های جلو می رسد. در هیوندای سوناتا LF و اپتیما JF در صورتی که سیستم GDi روی موتور ۲٫۴ لیتری آن ها نصب شده باشد، قدرت ۱۸۸ تا ۱۹۰ یدکی مارکتز برای آن پیش بینی می شود. در غیر این صورت و نبود سیستم GDi، توان موتور این دو کره ای حداکثر ۱۷۴ یدکی مارکتز گزارش می شود. در هر حالتی هم باز موتور تلیسمان گشتاور خروجی بیشتری نسبت به سوناتا و اپتیما دارد. گیربکس این دو خودرو از نوع شش سرعته اتوماتیک است که قدرت را به چرخ های جلو منتقل می کند. لذا در این بخش می توان رنو تلیسمان را با توجه به فناوری بالا پیروز اعلام کرد.
در بحث شتابگیری هم باز تلیسمان در رتبه اول قرار دارد. شتاب کمتر از ۸ ثانیه در شرایط استاندارد و کمتر از ۸٫۷ ثانیه در شرایط تهران باز هم این خودرو را نسبت به رقبا برتری می دهد. در مسئله مصرف سوخت هم باز این مسئله تکرار می شود و به خاطر فناوری توربو موتور تلیسمان، شاهد مصرف سوخت سه گانه کمتری در این فرانسوی نسبت به کره ای ها هستیم.

در بحث ایمنی هر سه خودرو از مرکز Euro Ncap و سایر سازمان های بررسی ایمنی، بالاترین سطح نمره و امتیاز را دریافت کرده اند. اما توجه داشته باشید که کیا اپتیما JF در نسخه فول، به کیسه هوا زانو راننده، رادار نقطه خطی و سیستم پیشگیری از تصادف هم مجهز است که می توان آن را در بحث پارامترهای ایمنی قویتر معرفی کرد.
وقتی بحث آپشن و امکانات رفاهی می شود، قیاس تا حد زیادی سخت می شود. زیرا تا حدی این خودروها شباهت زیادی به هم دارند. ولی اگر امکانات را بخشی از تجمل و لوکس بودن بدانیم، کار به مراتب راحتتر می شود. کیا اپتیما JF نسبت به رقبا امکاناتی چون دوربین ۳۶۰ درجه، سیستم صوتی قوی و لوکس هارمن کاردن، چراغشوی و… دارد. ولی از آن طرف صندلی های تلیسمان و نوع تودوزی آن به مراتب لوکستر و با کیفیتتر از سوناتا و اپتیما کار شده است. تلیسمان فرانسوی به صندلی های جلو با ماساژورهای مختلف مجهز است. از طرفی سیستم کمکی و اتوپارک آن امکانات به مراتب بیشتری را به در اختیار راننده قرار می دهد. وجود هدآپ، نمایشگر RLINK2، منو فارسی، روشن شدن مه شکن با توجه به زاویه چرخ، محدود کننده سرعت، موس موسط، قابلیت تنظیم حالت رانندگی با ۱۱ پارامتر، سیستم صوتی حرفه ای BOSE و… تلیسمان را از رقبا جلو می اندازد. سوناتا هم در این میان امکانات به نسبت خوب و قابل قبولی دارد. ولی باید قبول کرد، نسخه ای که از سوناتا در بازار ایران است، آنچنان امکانات خاص و پیچیده ای برای سال ۲۰۱۷ ندارد.

در بحث رانندگی و نرمی، می توان رنو تلیسمان را تا حدی متفاوتتر دانست. زیرا شما می توانید با توجه به تنظیمات رانندگی، حالت فرمان و گاهی میزان حس سفتی و نرمی خودرو را تغییر دهید و حتی صدای موتور را به انتخاب خود زیاد و کم کنید. در جایگاه دوم کیا اپتیما JF حضور دارد که با توجه به برخی به روزرسانی ها نسبت به سوناتا، تا حد به نسبت کمی، سواری نرمتر و کم صداتری دارد.
در بخش کیفیت مواد به کار رفته، چرم صندلی و تودوزی رنو تلیسمان از رقبا متفاوت است. ولی در بحث جنس داشبورد آنچنان برتری خاصی ندارد و تنها کیفیت بهتر مونتاژ و تراش قطعات، تفاوت بیشتری را ایجاد کرده است. در برخی بررسی های جهانی، به مراتب کیفیت قطعات داخلی کیا بهتر از هیوندای اعلام می شود و می توان این مسئله را در مقایسه بین اپتیما و سوناتا مشاهده کرد.

در بحث تامین قطعات هم هیوندای سوناتا جایگاه بهتری دارد و قطعات آن راحتتر در بازار با قیمت کمتری پیدا می شود. در مورد کیا اپتیما و رنو تلیسمان هنوز خبری از عدم وجود قطعات گزارش نشده، ولی بدیهی است که خودرو قدیمی تر در بازار (سوناتا LF) شرایط بهتری از نظر تعمیرات آسان و خدمات دارد.
در بخش بازار کارکرده و آزاد، کیا اپتیما و رنو تلیسمان شرایط خوب و بهتری نسبت به سوناتا LF دارند. امروز نسخه های فول تلیسمان و اپتیما قیمتی بیش از ۲۰۵ میلیون تومان در بازار پیدا کرده اند. ولی باید اشاره کرد که نگین خودرو به نسبت آسان موتور و اصاس خودرو قیمت گذاری به مراتب منطقی تری را برای تلیسمان در نظر گرفته است و تا حد زیادی مشخصات فنی قیمت را توجیه می کند.

در پایان جدول مقایسه ای ترتیب داده ایم که در هر آیتم، رتبه اول تا سوم مشخص شده است:

بخش های بررسی
رتبه اول
رتبه دوم
رتبه سوم

طراحی
تلیسمان
اپتیما
سوناتا

کیفیت
تلیسمان
اپتیما
سوناتا

دسترسی راحت در بازار
اپتیما
تلیسمان
سوناتا

ارزش خودرو نسبت به قیمت
تلیسمان
اپتیما
سوناتا

شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت
تلیسمان
اپتیما
سوناتا

مصرف سوخت ترکیبی سه گانه
تلیسمان
اپتیما
سوناتا

نرمی سواری
تلیسمان
اپتیما
سوناتا

قابلیت های حرکتی
تلیسمان
اپتیما
سوناتا

امکانات ایمنی
اپتیما
تلیسمان
سوناتا

فناوری
تلیسمان
اپتیما
سوناتا

امکانات رفاهی
تلیسمان
اپتیما
سوناتا

قطعات یدکی در دسترس
سوناتا
تلیسمان و اپتیما
 

فضای کابین
تلیسمان
سوناتا
اپتیما

جمع بندی کلی
تلیسمان
اپتیما
سوناتا

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام، آیگپ و اینستاگرام یدکی مارکتز دنبال کنید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا